Jak powinien wyglądać corporate gifting w 2022?

Corporate gifting | BluzUp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Ze względu na obecny rynek pracownika, przedsiębiorcy muszą się nieźle nagłowić, żeby zatrzymać swoich pracowników w firmie. Koszt zatrudnienia nowej osoby może wynieść nawet równowartość jej kilku pensji, nie mówiąc już o kwestiach związanych ze stabilnością firmy i rozwojem zespołu.

Podwyżki, prywatna opieka zdrowotna czy budżet szkoleniowy to niektóre z pomysłów. Ale co tak naprawdę sprawia, że pracownicy chcą pozostać w danej firmie? Dla wielu najważniejsze w pracy jest bycie docenianym i nagradzanym za dobre wyniki, a także dobra atmosfera w firmie. Można ją osiągnąć między innymi, sprawiając swoim pracownikom drobne niespodzianki w postaci prezentów. Ale jak to robić, żeby osiągnąć zamierzony efekt?

Co to jest corporate gifting i po co się to robi?

Corporate gifting to najprościej mówiąc, dawanie prezentów swoim pracownikom, klientom, dostawcom i partnerom w celu zbudowania więzi i dobrych skojarzeń z marką, a także po to, aby obdarowywane osoby poczuły się zauważone i docenione.

Według badań przeprowadzonych w USA aż 48% pracowników, po otrzymaniu prezentu od pracodawcy, czuje, że ich praca została doceniona, a 20% czuje większą więź z firmą. Jest to świetna strategia na zmniejszenie rotacji pracowników w firmie.

Jednak, aby prezenty miały pozytywny wpływ na dobrą atmosferę wewnątrz firmy i na jej renomę wśród klientów i partnerów, muszą być dobrze przemyślane. Badanie to wskazuje, że aż 37% respondentów poczuło się niedocenionym ze względu na typ prezentu, jaki otrzymali. W 2022 pracodawcy stawiają na jak najbardziej spersonalizowane i praktyczne prezenty, które zapadną pracownikom w pamięć.

Dla pracowników z najlepiej zarabiających sektorów np. IT, corporate gifting jest czymś naturalnym i jak najbardziej oczekiwanym. Z kolei w innych branżach może być całkowitym zaskoczeniem dla nienagradzanych wcześniej pracowników.

Gifting as a service

Gifting as a service (GaaS) to nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm, którym zależy na oszczędności czasu oraz terminowym i bezstresowym dostarczeniu prezentów pracownikom. Decydując się na tę usługę, przeniesiesz organizację i logistykę związaną z prezentami z barków pracowników HR-u na zewnętrzną firmę. Dzięki temu nie będą musieli zajmować się pakowaniem, adresowaniem i dostarczaniem podarunków na własną rękę.

Jak taki proces wygląda w praktyce? W BluzUp wybierasz produkty, które miałyby się znaleźć w paczce i decydujesz czy opakowanie ma być sygnowane Twoim logiem. Po 24h otrzymujesz wizualizację i jeśli Cię zadowala, składasz zamówienie. Następnie my zajmujemy się szyciem i zdobieniem ubrań. Gotowe rzeczy starannie pakujemy, magazynujemy, a potem dostarczamy je do Twoich pracowników we wskazanym przez Ciebie terminie.

Przeczytaj więcej o tym co zyskujesz korzystając z GaaS tutaj.

Na jakie okazje wręczać prezenty pracownikom?

Prezenty można dawać swoim pracownikom z przeróżnych powodów. Mogą to być osiągnięcia zawodowe takie jak awanse, duże projekty zakończone sukcesem, czy świętowanie 10-lecia w firmie. Podobnie jak wydarzenia z życia prywatnego — ukończone studia, urodziny, ślub, czy przejście na emeryturę.

Częstymi okazjami na drobne upominki są międzynarodowe dni danego zawodu np. księgowości – 10 listopada, czy handlowca – 29 stycznia. Coraz częściej spotykane są również powitalne paczki dla nowych pracowników (welcome packi) np. z obrandowanymi gadżetami czy przekąskami.

Zazwyczaj pracodawcy decydują się na zakup jednego większego prezentu w roku na Święta Bożego Narodzenia.

Oczywiście prezentów nie musisz kupować na każdą okazję wymienioną powyżej. To propozycje, z których możesz wybrać te najbardziej odpowiadające kulturze Twojej firmy. Jeśli jesteście małym startupem, gdzie każda osoba odpowiada za swój dział — ciężko nagradzać awanse. Z kolei jeżeli jesteście bardzo zgranym zespołem, będziecie na bieżąco z personalnymi wydarzeniami.

Kiedy wręczać prezenty klientom i partnerom biznesowym?

Ponieważ z klientami czy kontrahentami mamy bardziej formalne relacje, najbezpieczniej pozostać przy wręczaniu prezentów z okazji świąt, po wspólnie zakończonym projekcie, czy z okazji wieloletniej współpracy. Pomaga to budować relacje biznesowe i przypominać o sobie naszym klientom czy kontrahentom. Sprawia to, że ciepło o nas myślą, co może wpłynąć na zyskanie nowych klientów np. poprzez pocztę pantoflową.

Gifting as a service BluzUp

Lepiej dawać prezenty rzeczowe czy karty podarunkowe/bony?

Prawnie, prezenty dla pracowników są traktowane jako ich przychód z racji pracy na rzecz danej firmy. Oznacza to, że pracownik musi zapłacić podatek od takiego prezentu. Na szczęście w ustawie jest wyjątek pozwalający na zakup prezentów przez pracodawcę ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). W takim wypadku prezenty nie będą dodatkowo opodatkowane.

Jednak i to rozwiązanie ma pewne ograniczenia:

  • * łączna kwota prezentów nie może przekraczać 1000 PLN w roku podatkowym,
  • * w ramach prezentu nie można kupować kart podarunkowych, bonów towarowych, kuponów, ponieważ są uznawane za środek płatniczy.

W związku z tym wybierając prezenty dla pracowników, warto skupić się na tych rzeczowych np. na koszach prezentowych, elektronicznych gadżetach, czy dobrej jakości odzieży z logo firmy, tak aby Twoi pracownicy nie musieli płacić dodatkowego podatku PIT.

Czy ubrania i gadżety z logo firmy to dobry prezent?

Istnieje mit, który mówi, że pracownicy nie chcą nosić ubrań z logiem swojej firmy. W BluzUp przekonaliśmy się, że jest zupełnie odwrotnie. Zatrudnieni, obdarowani firmowymi ubraniami są z nich bardzo zadowoleni, często wrzucają w nich zdjęcia na swoje profile na social mediach i noszą je nawet w czasie wolnym od pracy.

Czemu to dobry prezent? Takie ubrania pozwalają pracownikom poczuć się częścią społeczności i zacieśnić między nimi więzi, a jak wiadomo zgrany zespół to lepsza atmosfera i lepsza współpraca. Z drugiej strony, jeżeli odzież jest ładna, wygodna i dobrej jakości, będzie to dla pracowników praktyczny i przydatny prezent, którego chętnie będą używać.

W BluzUp pomożemy Ci stworzyć własne ubrania z Twoim logo. U nas możesz wybrać odzież spośród wielu rodzajów, modeli, kolorów i wskazać co ma się na niej znaleźć. Resztą (łącznie z wysyłką do pracowników, jeżeli masz taką potrzebę) zajmiemy się my. Gotowe ubrania otrzymasz już po 30 dniach roboczych od przyjęcia zamówienia!

Jeżeli myślisz, że takie prezenty sprawdzą się w Twojej firmie, koniecznie się z nami skontaktuj! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!