Welcome packi – co powinien zawierać idealny pakiet powitalny dla pracownika?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Ostatnio coraz popularniejsze stało się witanie nowych pracowników tzw. welcome packiem. Jest to zestaw powitalny, który ma za zadanie rozluźnić atmosferę, ułatwić pierwszy dzień pracy w nowym miejscu, a także pokazać firmę jako dobrego pracodawcę, który dba o zespół.

W tym artykule opowiemy:

  1. Jaką rolę odgrywają pakiety powitalne w onboardingu nowych pracowników?
  2. Co powinien zawierać taki welcome pack, by jak najlepiej spełniał swoją funkcję?

Welcome pack jako element onboardingu pracownika

Czym jest onboarding pracownika? Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się schemat działań firmy mający na celu powitanie nowego pracownika w zespole oraz usprawnienie jego adaptacji. 

Podczas tego procesu świeżo zatrudniona osoba poznaje zwyczaje panujące w przedsiębiorstwie, zapoznaje się ze swoim zakresem obowiązków, jest poddawana szkoleniom, oraz odbiera niezbędny sprzęt. 

Jednym z kluczowych elementów onboardingu może być właśnie wręczanie nowemu pracownikowi welcome packu, czyli prezentu powitalnego. Najczęściej składa się on z kilku gadżetów z logo firmy, które pomagają natychmiast poczuć się częścią organizacji.

5 sposobów, w jakie ubrania firmowe wspierają biznes

Badacze zwracają uwagę na to, że emocjonalne związanie z firmą przekłada się na większe zaangażowanie pracownika w wypełnianie swoich obowiązków oraz współdziałanie na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa. 

Innymi słowy: jeśli lubimy swoje miejsce pracy oraz identyfikujemy się z nim, bardziej wierzymy w sensowność swoich profesjonalnych działań, a także mamy znacznie wyższą motywację do podejmowania wysiłku na rzecz organizacji.

Nie da się ukryć, że welcome pack przekłada się także na pozytywny wizerunek firmy jako dobrego pracodawcy. Jego wykorzystanie może więc stać się istotnym elementem employer brandingu. Obdarowany pracownik czuje się doceniony i mile widziany, co rzutuje na jego pierwsze wrażenie na temat nowego miejsca zatrudnienia.

Co powinien zawierać welcome pack?

Gdyby zajrzeć do welcome packów w większości firm, najczęściej zastaniemy bardzo powtarzalny zestaw gadżetów, takich jak długopis, kubek, notes, i inne przewidywalne gadżety z logo firmy. 

Może poza kubkiem, tego typu produkty szybko zostaną rzucone w kąt i zapomniane, a sam pakiet powitalny zamiast spełniać swoją funkcję będzie dla pracownika tylko jedną z wielu formalności w nowej pracy. Mówiąc wprost, taki welcome pack to za mało, by wyróżnić się jako pracodawca i zaimponować nowym pracownikom.

Aby zestawy powitalne osiągnęły pożądany efekt, muszą stanowić dla pracownika jakąś wartość. Bardzo istotne jest to, aby były praktyczne i nadawały się do wykorzystywania również w prywatnym czasie. 

Potwierdza to przeprowadzone przez nas badanie, w którym zapytaliśmy właścicieli firm, jakie prezenty zamawiają najczęściej. Wśród najpopularniejszych odpowiedzi znalazły się torby, kubki, t-shirty, bluzy oraz skarpety. 

Jak widać, wśród najczęstszych odpowiedzi nie znajdują się już artykuły piśmiennicze, które przez lata stanowiły swoisty symbol upominków od pracodawcy. Dzisiaj potrzeba czegoś więcej, by zaimponować pracownikowi w nowej firmie i przedsiębiorcy to rozumieją.

Upominek dla pracownika, który zostanie z nim na lata

Nie mniej ważna jest wysoka jakość produktów. Jeśli chcemy, by nowy pracownik rzeczywiście korzystał z podarunków znajdujących się w welcome packu, muszą one być wygodne, estetyczne, i dobrze wykonane. 

Dlatego właśnie w BluzUp stawiamy na miękkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe materiały, dzięki czemu mogą służyć przez lata. Welcome pack z takim prezentem daje wyraźny sygnał dla pracownika, że firmie na nim zależy i chce budować z nim długotrwałą relację.

W naszej ankiecie zapytaliśmy respondentów także o to, na co zwracają uwagę podczas zamawiania spersonalizowanych gadżetów. Ważne okazały się dla nich przede wszystkim takie kwestie jak możliwość zobaczenia wizualizacji gotowych produktów oraz duża możliwość brandingu. 

Warto więc podkreślić, że w naszej ofercie można znaleźć bluzy w różnych kolorach i fasonach, np. bluzy kangurki, rozpinane, klasyczne, oversize czy crop-top. Tak szeroki wybór sprawia, że ubiór firmowy pozwala zachować indywidualność oraz podkreśla własny styl pracownika. 

A to sprawia, że chętniej nosi go również w sytuacjach prywatnych, stając się nieoficjalnym ambasadorem organizacji poza jej murami.

Jeśli chciałbyś, by każdy nowy pracownik w Twojej firmie już na dzień dobry poczuł ducha zespołu, umów się z nami na rozmowę, a pomożemy Ci stworzyć idealny welcome pack.