Do czego Twojemu biznesowi przyda się koszulka z logo firmy?

Koszulki z logo firmy

Ubrania firmowe, takie jak koszulki z logo firmy, są uniwersalnym narzędziem wspierającym rozwój biznesu. Mogą one działać na korzyść przedsiębiorstwa w wielu sytuacjach, niezależnie od Twojej branży, wielkości firmy, czy lokalizacji.

W tym artykule pokażemy najpopularniejsze sposoby i najczęstsze sytuacje, w których odzież z własnym nadrukiem „robi robotę”, czyli zwiększa lojalność pracowników oraz wspiera marketing i sprzedaż firmy.

Wdrażaj pracowników

Twoja firma to Twoi pracownicy. Możesz mieć najlepszy produkt lub usługę na rynku, ale nie będą one miały znaczenia bez zaangażowanego zespołu.

Pierwszym realnym kontaktem nowego pracownika z firmą jest jego okres wdrożeniowy. W zależności od przebiegu procesu onboardingowego, będzie miał on lepsze lub gorsze mniemanie o firmie, a przez to: więcej lub mniej motywacji do pracy.

Świadomi pracodawcy dbają o profesjonalny, ale jednocześnie przyjazny, „miękki” start każdego specjalisty.

Popularną praktyką zespołów HRowych są welcome packi, czyli paczki przywitalne z prezentami. Z doświadczenia naszych klientów, koszulki firmowe są jednym z najlepiej odbieranych prezentów przez nowych pracowników.

Zwłaszcza, jeśli są wysokiej jakości, z nienachalnym i solidnym nadrukiem logo

Nie pozwól odejść specjalistom

Co ważne, wdrożenie pracownika to pierwsza, ale nie jedyna okazja do wręczenia mu prezentu, który może przybliżyć go do firmy. Upominek na urodziny, zakończenie projektu, czy rocznicę zatrudnienia zmotywuje go do dalszej pracy i umocni więź na linii pracownik-pracodawca.

Jakościowe prezenty są sygnałem dla załogi, że firma docenia ich pracę, a oni sami są dla firmy ważni. W końcu komu wręcza się prezenty, jeśli nie ważnym osobom w swoim życiu?

Właśnie dlatego warto zainwestować np. w koszulki firmowe i wręczać je pracownikom przy różnych okazjach. Właśnie takie małe gesty odróżniają firmy, które pracownicy uwielbiają, od takich, dla których po prostu wykonują pracę.

Buduj pozytywny wizerunek firmy

Employer branding to działania firmy, które zmierzają do budowania wizerunku firmy jako godnego zaufania pracodawcy. Dla wielu branż coraz częstszym problemem nie jest pozyskanie klienta, a właściwego pracownika. Dlatego employer branding na dobre rozgościł się w polskich realiach biznesowych, a działy HR robią wszystko, by ich firma była postrzegana jako najlepszy pracodawca na rynku.

Jednym z narzędzi firm do budowania dobrej opinii na pracowniczym rynku jest odzież firmowa. Jeśli nagrodzisz swojego pracownika za dobrą pracę, np. koszulką z nadrukiem, to poczuje się doceniony. A doceniony pracownik, to zadowolony pracownik i tylko taki będzie chętny do dzielenia się pozytywną opinią o firmie.

Koszulki z logo firmy wyróżnią Twój biznes na tle konkurencji. Warto zadbać o to w czasach rynku pracownika i stałej walki firm o utrzymanie i pozyskanie najlepszych talentów.

Wspieraj sprzedaż i marketing

Firmowe koszulki z nadrukiem świetnie sprawdzają się też poza ekosystemem Twojej firmy. Weźmy pod lupę trzy grupy, które chętnie przyjmą koszulkę w prezencie i – być może – po czasie odwdzięczą się w jakiejś formie.

Pierwsza grupa to Twoi obecni klienci, choć nie tylko; firmowe koszulki z logo sprawdzą się też jako prezent dla byłych, czy potencjalnych klientów. W jakich sytuacjach?

Potencjalnemu klientowi możesz wręczyć koszulkę np. na branżowej konferencji. Obecny klient z pewnością ucieszy się z prezentu na Święta, czy na urodziny. Byłemu klientowi możesz przypomnieć o sobie wysyłając mu koszulkę z nadrukiem.

Po takim prezencie, gdy potencjalny, obecny lub były klient będzie decydować z kim nawiązać lub kontynuować współpracę, prawdopodobnie będzie myślał o Twojej firmie trochę cieplej. 🙂

Druga grupa to goście firmy; jeśli Twoja firma posiada biuro, przez które „przewija się” wiele osób, nie tylko pracowników, drobne upominki pomogą budować Ci wartościowe relacje.

Znajomi pracowników, osoby prowadzące warsztaty i szkolenia, pani sprzątająca biuro czy strażak prowadzący szkolenie ppoż – oni wszyscy mogą stać się ambasadorami Twojej firmy i/lub lepiej przykładać się do swoich obowiązków, jeśli odpowiednio ich ugościsz.

Jako ostatnią grupę podajemy influencerów. Jeśli rozpoznawalnej osobie z branży wręczysz koszulkę z krótkim rękawem z logo firmy, istnieje szansa, że założy ją do swojego filmiku na żywo, albo wrzuci zdjęcie na swoje social media z logo Twojej firmy na piersi.
W zależności od zasięgu influencera, taki post może kosztować od kilkuset złotych, do kilkunastu tysięcy. Czasami trzeba i warto za to płacić. A czasami wystarczy gest dobrej woli od firmy, aby jedyną opłatą, był koszt wyprodukowania koszulki.

Koszulki to nie wszystko

Na koniec zaznaczymy, że odzież firmowa to nie ubrania reklamowe. Żadne przedsiębiorstwo nie powinno traktować ich jako nachalną formę reklamy, która – noszona przez pracowników na co dzień – będzie pracować na siebie.

Wszystkie powyższe korzyści, czyli większa lojalność pracowników, wizerunek przyjaznego pracodawcy, czy wsparcie marketingu i sprzedaży, to efekty uboczne całościowych starań firmy nad budową przyjaznej atmosfery w środku przedsiębiorstwa i poza nim.

Jeśli Twoi pracownicy nie czują się dobrze w pracy, to prezent w postaci koszulki z logo nic nie zmieni. Jeśli zaś firma zbudowana jest na solidnym fundamencie, np. słuchania pracowników i rozwijania ich umiejętności – wtedy firmowe ubrania zrobią wyraźną różnicę i pomogą Ci w osiąganiu celów biznesowych.