Welcome pack jako element onboardingu

Początki w organizacji mogą wpłynąć na to, czy współpraca z nowym pracownikiem będzie długotrwała, czy zakończy się już po okresie próbnym.

Firmom zależy więc, aby
okres wprowadzenia był dla tej osoby przyjemny, ale również efektywny. W tym celu tworzą szczegółowy plan działania, zwany inaczej onboardingiem. Obecnie, jednym z największych trendów związanych z tym procesem jest wręczanie nowo zatrudnionym welcome packów. Firmy wymyślają coraz to ciekawsze zawartości i niemalże konkurują ze sobą w tym aspekcie.

W tym artykule wyjaśnimy,
na czym polega onboarding i jaką rolę odgrywać w nim może paczka powitalna.

Czym jest onboarding?

Onboarding, to inaczej proces wprowadzenia nowej osoby do organizacji. W jego trakcie poznaje ona firmę, swoje obowiązki oraz współpracowników. W ten sposób formuje swoją pierwszą opinię o pracodawcy.

Na onboarding składa się wiele elementów, m.in. zapoznanie z historią i kulturą organizacyjną firmy, spotkanie z przełożonymi, zapoznanie z przyszłymi obowiązkami, czy wręczenie powitalnego prezentu. 

Sprawnie przeprowadzony proces pozwala nowym osobom na dużo szybsze zaaklimatyzowanie się i rozpoczęcie samodzielnej pracy.

Co to jest welcome pack?

Welcome pack to powitalny upominek dla nowej osoby w firmie. W jego skład wchodzą zazwyczaj artykuły biurowe z logo firmy, przekąski, akcesoria komputerowe i firmowa odzież. 

Taki gest ma na celu umilić pierwszy dzień zatrudnionego i symbolicznie pokazać mu, że stał się częścią zespołu. Ma także budować pozytywny wizerunek pracodawcy. 

Przekazywanie welcome packów jest coraz popularniejsze, a w niektórych branżach jest to już właściwie standardem. Aby nie odbiegać w tym temacie od konkurencji,
warto rozważyć wprowadzenie pakietów powitalnych i koniecznie zadbać o ich atrakcyjność. Według ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród naszych klientów, jakość produktów została uznana za najważniejszy aspekt w welcome packach (87,4% odpowiedzi).

O czym warto pamiętać, kompletując welcome pack?

Jeżeli zastanawiasz się, co umieścić w welcome packu, to pomyśl o tym, co mogłoby się przydać Twoim pracownikom. Wiele zależy od kultury organizacyjnej firmy oraz stylu pracy, jednak praktyczne upominki są przeważnie najbardziej atrakcyjne. 

Firmowa odzież jest przykładem uniwersalnego prezentu, który sprawdzi się w każdej branży. Nawet jeżeli w godzinach pracy obowiązuje ubiór formalny, zatrudnieni z pewnością znajdą zastosowanie dla bluzy, T-shirtu, czy skarpetek w czasie wolnym.

Wybierając welcome packi, należy jednak przede wszystkim zadbać o jakość produktów. Gadżety i ubrania niskiej jakości będą mniej chętnie używane i nie spełnią swojej employer brandingowej roli

TIP: Do każdego nowo zatrudnionego warto podejść indywidualnie i do prezentu dodać kartkę powitalną lub przedmiot z wyszytym lub wygrawerowanym imieniem. 

Jak personalizować welcome packi?

Tworząc welcome packi, warto pamiętać o ich personalizacji. Umieszczenie loga na przedmiotach sprawi, że będą one unikalne i bezterminowo powiązane z firmą. 

Ciekawym zabiegiem jest także stworzenie firmowych metek i opakowań. To mały szczegół, który może zrobić wrażenie na pracownikach. 

Personalizować można także kolorem, wystarczy wybrać gadżety w barwach odpowiednich dla identyfikacji wizualnej firmy. W przypadku ubrań można natomiast zmienić kolor niektórych elementów np. kaptura, czy zamka, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Obrandowana odzież doskonale wspiera firmowy marketing.
Ubrania towarzyszą pracownikom w ich codziennych czynnościach: zakupach, drodze do pracy, czy spotkaniach ze znajomymi. Czyli wszędzie tam, gdzie pełno potencjalnych klientów lub kandydatów, którzy być może po raz pierwszy spotkają się z logiem Twojej firmy.                  

Dodatkowo taką odzież można wykorzystać na targach lub do tworzenia firmowego contentu na social media.      

Jaki budżet potrzebny jest na welcome packi?

Na skomponowanie paczki powitalnej nie potrzeba wielkiego budżetu. 

Jeżeli pracodawca jest w stanie przeznaczyć tylko niewielkie fundusze na ten cel, może sprezentować pracownikowi
drobne artykuły biurowe, smycz, przekąski oraz notkę powitalną

Z niewiele większym budżetem firma będzie mogła stworzyć
własne ubrania z logo, np. skarpetki lub T-shirty i dodać je do powyższego zestawu.

Im większy budżet, tym więcej opcji do wyboru, jednak nawet przy mniejszych kwotach paczki mogą być bardzo atrakcyjne.
Wystarczy dobry pomysł oraz solidny partner do jego realizacji.

 

Jak przekazać welcome packi osobom pracującym zdalnie?

Wiele osób zatrudnianych jest obecnie do pracy zdalnej. Nieraz od siedziby firmy dzieli je setki kilometrów, dlatego jedyną opcją na przekazanie paczki powitalnej jest jej wysyłka.

Zazwyczaj angażuje się do tego zadania dział HR, a paczki magazynuje się w biurze. Ten proces można jednak znacznie ułatwić, zlecając wysyłkę welcome packów ich dostawcy.

W BluzUp oferujemy usługę Gifting as a Service.
W jej ramach najpierw tworzymy welcome packi, pakujemy je, a następnie wysyłamy bezpośrednio do pracowników. Co więcej, jeżeli nasz klient ma taką potrzebę, przechowujemy paczki dla przyszłych pracowników firmy w naszym magazynie. 

Więcej o tej usłudze przeczytasz >>> tutaj.

Podsumowanie

Obecny rynek pracownika motywuje firmy do wprowadzania coraz to nowszych działań employer brandingowych, jednym z nich są właśnie welcome packi. Według naszego raportu aż 72% pracodawców wręcza je swoim nowo zatrudnionym. Jeżeli nie lubisz zostawać w tyle, warto pomyśleć o wprowadzeniu tego benefitu. Pobierz nasz katalog, aby zainspirować się przykładowymi zestawami.

Pamiętaj jednak, że w welcome packach bardzo ważne jest pokazanie indywidualnego charakteru firmy. Jeżeli szukasz partnera, który pomoże Ci zaprojektować “skrojoną na miarę” paczkę powitalną, zgłoś się do nas!