Ile trwa produkcja odzieży na zamówienie?

Odzież na zamówienie | BluzUp

Ostatnio można zaobserwować trend na odchodzenie od kupowania odzieży w sieciówkach. Coraz więcej osób szuka ubrań, które są jedyne w swoim rodzaju. Na Tik Toku przeróbki ubrań kupionych w vintage shopach i second handach biją rekordy wyświetleń.

W BluzUp oferujemy spersonalizowane ubrania dla osób, które mają potrzebę stworzenia czegoś oryginalnego. Nasuwa się jednak pytanie: jak długo będzie trwał proces produkcji odzieży? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. 

Dlaczego warto kupować odzież na zamówienie?

Zdania na temat masowej produkcji odzieży są podzielone, przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym kwestiom.

Produkcja masowa odbywa się szybko, w ogromnych ilościach, zazwyczaj poza granicami kraju danej marki. Gotowe produkty są transportowane na statkach do krajów europejskich, gdzie są sprzedawane za bardzo niską cenę. Jak to możliwe, że ubrania z drugiego końca świata są tańsze niż te produkowane lokalnie? Marki odzieżowe mogą sobie pozwolić na bardzo niskie wynagrodzenia pracowników fabryk m.in. z uwagi na tańsze koszty życia w tych krajach. Materiały użyte do produkcji mogą być kiepskiej jakości, a samo wykonanie nietrwałe np. ze względu na nienowoczesny park maszynowy.

Produkcja odzieży na zamówienie trwa nieco dłużej. Odbywa się w lokalnych szwalniach, co pozwala zmniejszyć ślad węglowy, związany z transportem na duże odległości. Jest droższa, ponieważ pracownicy są wynagradzani w tej samej walucie, a godziny spędzone przy produkcji są dłuższe. Ze względu na użycie dobrej jakości materiałów i dokładne wykonanie, odzież na zamówienie jest bardziej wytrzymała. Warto wziąć tę opcję pod uwagę, jeżeli szukasz czegoś unikatowego. Jak pewnie się już domyślasz, w BluzUp zajmujemy się produkowaniem personalizowanej odzieży właśnie tą metodą. Przejdźmy zatem do omówienia jak wygląda produkcja odzieży na zamówienie wygląda w praktyce.

Ile trwają poszczególne etapy powstawania naszej bluzy kangurki z logiem?

Ile trwają poszczególne etapy powstawania naszej bluzy kangurki z logiem?

Poniżej pokażemy Ci, ile trwają poszczególne etapy produkcji.
Zsumowanie ich nie oznacza jednak czasu w jakim dostarczymy Ci gotowe ubrania. Na długość tego procesu wpływają również inne czynniki, takie jak:

 • – kolejki w szwalniach, krojowniach, i do drukowania
 • – szybkość wymiany informacji z klientem
 • – oczekiwanie na niestandardowe elementy
 • – zmiana kroju czy szablonu ubrań
 • – okresy większego zapotrzebowania na usługę (np. przed świętami)

Przygotowanie projektu i wyceny - 2 dni

Co dzieje się na tym etapie?

 • – wybierasz materiał, fason, i kolor bluzy
 • – uzgadniamy umiejscowienie i rozmiar logo/wzoru
 • – w razie potrzeby, dodatkowo personalizujemy projekt
 • – tworzymy projekt (w 24 h) i czekamy na Twoją akceptację
 • – ustalasz ilość potrzebnych sztuk
 • – otrzymujesz wycenę zamówienia

Warto pamiętać, że produkcja rozpoczyna się w momencie, gdy zaakceptujesz projekt oraz wskażesz nam potrzebną rozmiarówkę. Etapu wizualizacji i wyceny nie wliczamy więc w 30 dniowy okres oczekiwania na zamówienie.

Produkcja materiału

W BluzUp sami produkujemy materiały, z których szyte są później nasze bluzy. Materiały w kolorze z naszej standardowej oferty są u nas zawsze dostępne, bez konieczności czekania na ich wyprodukowanie (standardowy czas ich wyprodukowania to 4 tygodnie). 

Krojenie - 2 dni

Po ustaleniu wielkości zamówienia i rozmiarów bluz przejdziemy do etapu krojenia. To oznacza, że z materiału wytniemy wszystkie elementy składające się na bluzę (przód, tył, rękawy, kaptur, kieszeń).

Przygotowanie programu hafciarskiego lub matrycy sitodrukowej - 2 dni

Równolegle z krojeniem będziemy przygotowywać matryce do sitodruku lub programować maszynę hafciarską. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania artykułu o rodzajach nadruków.

Wykonywanie zdobienia - 2 dni

Zazwyczaj wykonywanie zdobienia nie trwa długo. Wyjątkiem będą ogromne hafty, np. na całym przodzie bluzy. W tym wypadku wykonanie jednego wzoru może potrwać nawet 3,5 godziny.

Dzięki temu, że wykonujemy nadruki/haft na jeszcze niezszytych elementach odzieży, możemy umiejscowić logo w dowolnym miejscu. W razie pomyłki, np. zabrudzenia bluzy tuszem przy drukowaniu, nie jesteśmy zmuszeni wyrzucać całej bluzy, a tylko jej jeden element, co sprawia, że zużywamy mniej materiału.

Zszywanie - 2 dni

Zszywanie jest jednym z końcowych etapów. Żeby go rozpocząć, wszystkie poprzednie muszą się zakończyć. Do wykonania bluz wykorzystuje się maszyny o różnych specjalizacjach. Między innymi dziurkarki, wykonujące otwory, przez które wciąga się później sznurki do bluzy. Takie sznurki możemy personalizować – zrobić je w kolorach identyfikacyjnych Twojej firmy, lub nadrukować na nie logo lub napis.

Na tym etapie, wszywamy również nasze metki oraz metki dotyczące konserwacji (prania, prasowania) ubrań.

Czyszczenie i sprawdzanie jakości - 1 dzień

Podczas szycia w szwalniach na ubraniach osiadają pyłki i nitki, które na etapie czyszczenia usuwamy. Następnie dokładnie sprawdzamy każdą bluzę pod względem wad i niedociągnięć.

Pakowanie (konfekcjonowanie) - 2-3 dni

Pakowanie odzieży zaczynamy od przypięcia metek z Twoim lub naszym logo. Zależnie od Twoich preferencji, pakujemy bluzy najpierw w folię a następnie do zbiorczego kartonu, lub do osobnych pudełek. Możemy je zapakować np. w świąteczne lub obrandowane Twoim logo pudełka.

Wysyłka - 2 dni

W BluzUp oferujemy wysyłkę ubrań do Twojego biura lub bezpośrednio do pracowników. Transportem gotowych bluz zajmuje się nasz kierowca, lub kurier.

Jak widzisz, etapów jest całkiem sporo. Każdy z nich rozpoczyna się dopiero po skończeniu poprzedniego. Tak jak drukowanie elementów, które musi poprzedzić szycie. Warto pamiętać, że standardowe zamówienia dostarczamy w 30 dni roboczych. Jeżeli okaże się, że potrzebujesz bluz na specjalną okazję, która jest już za 2 tygodnie, nie załamuj się. Skonsultuj się z nami, spróbujemy coś na to poradzić 😉

Niestandardowe zamówienia i wydłużony czas ich realizacji.

Jeżeli masz jakiś ciekawy pomysł na projekt i chcesz stworzyć go na własnych zasadach, ale nie widzisz go w naszej ofercie, koniecznie daj nam znać! Lubimy wyzwania i chętnie odpowiadamy na potrzeby klienta.

Warto jednak pamiętać, że niestandardowe zamówienia mogą wydłużyć czas oraz zwiększyć koszty zamówienia. Wyjaśnijmy czemu tak się dzieje, na przykładach:

Niestandardowy materiał

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu materiału w kolorze identyfikacyjnym Twojej firmy, mamy dobrą wiadomość. W BluzUp oferujemy możliwość wyboru koloru materiału, który specjalnie dla Ciebie przygotujemy. Będzie to wymagało pracy technologa, który zajmie się stworzeniem danego koloru, a następnie przygotowaniem próbek materiałów do Twojej akceptacji.

Oprócz koloru możemy również dostosować rodzaj materiału, klienci często wybierają ciepłego i miłego w dotyku tzw. misia lub cienką, bardzo wygodną dzianinę pętelkową. Proces może potrwać do czterech tygodni i zwiększyć koszty dla firmy.

Niestandardowy fason

Jeżeli decydujesz się na wybór odzieży, której nie mamy w ofercie, będziemy musieli stworzyć nowe formy (szablony do wykroju), specjalnie dla tego fasonu. Jest to kilka dodatkowych godzin pracy konstruktora, który stworzy taki model. Następnie trzeba będzie uszyć prototyp i wprowadzić niezbędne poprawki. Nowy fason oznacza nieco dłuższe czekanie na gotowe ubrania i większe koszty produkcyjne.

Niestandardowy nadruk

Jeżeli zdecydujesz się na nadruk na odzieży w bardzo dużym formacie (np. cały tył bluzy) może się okazać, że nasze drukarki nie poradzą sobie z takim zadaniem. W takim wypadku wysyłamy bluzy do zaprzyjaźnionej drukarni, z odpowiednimi maszynami. Jednak czas dostarczenia zamówienia może się wydłużyć.

Personalizowane pudełka

Na specjalne życzenie klienta, personalizujemy pudełka, w które zapakujemy gotowe ubrania. Zdarza się, że oczekiwanie na takie pudełka wydłuża czas realizacji zamówienia.

Personalizowane sznurki

Jakiś czas temu młode marki, zainicjowały modę na sygnowanie sznurków – a nawet metalowych zakończeń do sznurków – w bluzach. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który uwielbiają nasi klienci. Podkreśla on, że każdy detal został dokładnie przemyślany.

Czas oczekiwania na niestandardowe sznurki może opóźnić szycie odzieży.

Zmiana projektu

Zmiana projektu, gdy rozpoczęła się już produkcja, wpłynie na koszty i znacznie wydłuży czas oczekiwania. Nigdy nie rozpoczynamy szycia ubrań bez akceptacji projektu przez klienta. Bardzo ważne jest dla nas całkowite zadowolenie z wizualizacji. Wiemy jednak, że czasami projekt musi zaakceptować kilka osób w organizacji i mogą wyniknąć nieporozumienia. Zawsze prosimy klienta, aby upewnił się co do projektu z osobami decyzyjnymi, aby uniknąć niepotrzebnego szycia ubrań.

Dla takich niestandardowych rozwiązań bardzo często przygotowujemy prototyp. Jego produkcja pozwoli Ci na sprawdzenie, czy materiał, wzór, i fason spełniają Twoje oczekiwania. W razie ewentualnych zmian, poprawianie nie będzie dotyczyć całej partii ubrań, a tylko ich projektu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach tej usługi, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Podsumowanie

Produkcja ubrań składa się z wielu etapów i wydaje się złożona. Nasza BluzUpowa ekipa sprawia jednak, że cały proces jest szybki, sprawny, a do tego przyjemny. Na przykład, na etapie wyboru rozmiarów możemy stworzyć formularz, w którym Twoi pracownicy sami zaznaczą jaki rozmiar ich interesuje.
Dzięki temu, że sami szyjemy odzież, dajemy Ci możliwość wyboru materiałów, fasonów, oraz kolorów spoza naszej standardowej oferty. Może to generować dodatkowe koszty, ale pozwoli Ci na stworzenie idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb produktu.

Podczas procesu zawsze upewniamy się z Tobą, czy możemy przejść do kolejnego etapu. Prosimy więc o akceptację nadruku, a następnie o akceptację tego jak wygląda bluza całościowo (umiejscowienie i wielkość nadruku, kolor, fason). Twoje zaangażowanie w proces jest nieocenione i znacznie skraca czas oczekiwania na ubrania.

Jeżeli ten temat wydał Ci się interesujący, prawdopodobnie zainteresuje Cię również artykuł opisujący etapy projektowania bluzy z logo.