Ile kosztuje produkcja prototypu spersonalizowanej bluzy?

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto otrzymując wycenę produkcji prototypu spersonalizowanej bluzy, nie pomyślał sobie w myśli: hola, hola, dlaczego tak drogo? W tym artykule omawiamy koszty produkcji prototypu spersonalizowanej bluzy. Odpowiemy również na interesujące wielu pytanie – dlaczego to tyle kosztuje.

Co to jest prototyp?

Aby wszystko było jasne – prototyp to pierwszy, fizycznie wyprodukowany produkt, który ma za zadanie pokazać Wam, jak dokładnie będzie wyglądać Wasz produkt na podstawie przygotowanego projektu. 

Daje możliwość sprawdzenia go już nie tylko na ekranie monitora, ale również fizycznie, trzymając go w rękach. To zdecydowanie najcenniejszy zaraz po projekcie element produkcji spersonalizowanej bluzy.

Drogo, czyli ile?

300 zł netto. To średnia cena produkcji prototypu spersonalizowanej bluzy. Cena zależy od złożoności projektu. W wycenie ogromne znaczenia ma m.in. wybór personalizacji, poszczególnych zdobień, kroju czy kolorystyki, która będzie odpowiadać kolorystyce Waszej firmy.

Musisz to przeczytać

Bez owijania w bawełnę – zaprojektowanie i uszycie prototypu spersonalizowanej bluzy wraz z wybranymi zdobieniami wykonywane jest poza regularną produkcją. 

Co to oznacza? 
Do produkcji potrzebne jest zaangażowanie dodatkowych osób, które każdy z etapów powstawania prototypu bluzy wykonają samodzielnie – projektując, wybierając kolorystykę, programując, testując zdobienia i sprawdzając jakość wykonania.

Proces produkcji jednej sztuki prototypu bluzy zajmuje tyle samo czasu co przygotowanie 40 sztuk bluz w regularnej produkcji.

Zacznijmy od początku procesu produkcji

Aby bluza mogła być wysłana na produkcję, potrzebny jest projekt. Projekt dopracowany w każdym elemencie, a nie tylko wstępna wizualizacja.

Tutaj rozpoczyna się praca działu graficznego, który na podstawie identyfikacji wizualnej lub księgi znaku firmy przygotowuje propozycje.

Na tym etapie, wspólnie z Klientem wybierane są odpowiednie opcje personalizacji, ułożenie logo na bluzie oraz jego wielkość i wielokrotność użycia w całym projekcie bluzy – to kluczowe informacje do produkcji prototypu, a to wszystko zabiera czas, potrzebny za zebranie informacji i potwierdzenie ich z Wami.

Znakowanie na bluzie

Sitodruk 

Wybierając opcję sitodruku na cenę prototypu wpływa koszt matrycy. Do każdego projektu bluzy z logo potrzebna jest osobna matryca. Jeżeli Wasze logo posiada kilka kolorów, każdy kolor jest traktowany jako nowa matryca.

1 kolor = 1 matryca.

W produkcji prototypu bluzy musimy również dopasować odpowiedni koloru i jego odcień do identyfikacji wizualnej firmy. Często wiążę się to z wykonywaniem wielu prób koloru, tak, aby jak najlepiej odzwierciedlał wskazany kolor.

Haft komputerowy

Jeżeli zdecydujecie się na haft komputerowy, kluczowe w tej opcji zdobienia jest zaprogramowanie programu hafciarskiego. Haft tworzony jest przy użyciu nici sterowanych komputerowo przez maszyny. W pierwszej kolejności potrzebny jest dobór odpowiedniej kolorystyki nici, która jest dopasowana do koloru firmowego Waszej firmy. Kolejnym etapem jest zaprogramowanie programu hafciarskiego, aby finalnie wykonać próbny odhaft, który wykonywany jest w celu sprawdzenia poprawności jego zaprojektowania.

Wielokolorowy nadruk cyfrowy DTG

Haft i sitodruk to zdecydowanie najczęściej wybierane zdobienia bluz przez naszych Klientów. Jeśli projekt ze względu na swoją złożoność wymaga innych form zdobień, oferujemy również nadruk DTG. Pozwala on odzwierciedlić na materiale prawie całą paletę barw. Kluczem jest wykonanie odpowiedniej liczby prób kolorów w poszukiwaniu odpowiedniego odcienia, który będzie odpowiadał identyfikacji firmy. Niełatwo tutaj dobrać odpowiedni kolor za pierwszym razem.

Krój bluzy

Standardowo do wyboru są 4 kroje bluzy: classic, kangurka, bejsbolówka i bluza rozpinana. Jednak na życzenie klienta wykonujemy również bluzy w customowych krojach. W tej sytuacji do kosztu prototypu dochodzi również koszt przygotowania wykrojów krawieckich.

W tym miejscu chcemy powtórzyć, że każdy z opisanych powyżej procesów dotyczy produkcji wyłącznie jednej sztuki bluzy, który tworzony jest poza regularną produkcją.

Co więcej, produkcja prototypu nie oznacza finalnej decyzji o rozpoczęciu współpracy, zdarza się, że firmy decydują się produkcję kilku różnych prototypów bluz, z których wybierają np. tylko jeden.

Kto decyduje się na produkcję prototypu?

Z naszego doświadczenia, na produkcję prototypy decydują się firmy, których projekt wychodzi poza standardowe rozwiązania.

Przykładem takiej realizacji była bluza z nadrukiem z gradientem, który wymagał doboru koloru pod wskazany pantone firmowy z księgi znaku.

Rozliczenie prototypu

Finalna cena

Kwota 300,00 zł netto za produkcję prototypu może odstraszyć, dlatego Klientom, którzy zdecydują się na finalną produkcję bluz, oferujemy rozliczenie kosztów prototypu wg poniższych wyliczeń (uwaga, teraz czas na małą matematykę):

Dla przykładu:
Koszt prototypu = 300,00 zł netto
Koszt przykładowej bluzy = 109,00 zł netto

Finalny koszt prototypu: 300,00 zł – 109,00 zł = 191,00 zł (netto)

 

 

Dobra, żarty na bok

Uwierzcie nam na słowo, kiedy pierwszy raz (a było to w 2013 roku) założyciele BluzUp – Olek i Wiktor zdecydowali się na produkcję personalizowanych bluz dla swojego Liceum, również byli zdziwieni kosztem produkcji prototypu. Pojawiały się pytania, ale jak to, przecież to tylko jedna sztuka, dlaczego tak długo. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozwialiśmy Twoje wątpliwości związane z kosztami. Jeżeli ktoś zada Ci pytanie: dlaczego tak drogo – wiesz co robić. Podeślij mu ten artykuł.