Dlaczego warto inwestować w upominki dla pracowników?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Kiedy praca zdalna jest normą, rynki zagraniczne są otwarte, a konkurencja rośnie i też szuka najlepszych talentów, dobry pracownik na pokładzie jest na wagę złota. Pozyskanie i utrzymanie w teamie specjalistów to jedno z największych, a często największe wyzwanie firm.
Działy HR mają różne narzędzia, żeby podejmować się tego zadania, a upominki dla pracowników są jednym z nich.

Dlaczego stały się tak ważne i jak pomagają firmom w rozwoju?

Większe morale zespołu

Na pewno wiesz, jak ważne w motywowaniu pracowników jest nagradzanie ich za dobrą pracę. Podwyżki i premie są najpopularniejszym sposobem do podnoszenia ducha zespołu, ale są też najbardziej oczekiwane, a często wymagane.


Zwiększenie wynagrodzenia to standard. Pracownik z większym stażem wie i potrafi więcej, więc należy mu się więcej pieniędzy.
Aby dodatkowo zmotywować pracowników, warto sięgnąć po mniej oczywiste sposoby, takie jak prezenty firmowe.

Dlaczego?

Oryginalny prezent jest gestem dobrej woli pracodawcy. Jeśli docenisz pracownika w sposób, który wymyka się standardowym procedurom, jest duża szansa, że poczuje się wyjątkowo. Zostanie doceniony i zauważony.


Oryginalne prezenty zwiększają morale ekipy i zachęcają do dalszej pracy i zaangażowania. Firmowe prezenty i upominki uzupełniają standardowe formy wynagrodzenia. Pokazują pracownikom, że kierownictwo widzi ich jako kogoś więcej, niż tylko wykonawcę czynności, za którą należy się zapłata.
Ważna uwaga: w budowaniu morale zespołu przy pomocy upominków działa prosta zasada: “ile włożysz, tyle wyciągniesz”. Kupując prezenty zadbaj, by były użyteczne i wysokiej jakości, bo tandetne gadżety mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Sprawdź jak w BluzUpie rozumiemy „jakościowy prezent”.

Budowanie więzi z firmą i pomiędzy pracownikami

Podobnie jak w przypadku motywowania pracowników, tak do zatrzymywania ich w firmie pieniądze nie grają jedynej roli. Specjaliści, którzy mogą przebierać w ofertach, potrzebują czegoś więcej, niż zadowalającej wypłaty. Często „tym czymś” jest atmosfera w pracy. Poczucie przynależności do grupy.

Zwłaszcza w erze pracy zdalnej, gdy współpracownicy widują się ze sobą rzadziej, rzadko, lub wcale.

Prezenty z okazji jubileuszu firmy, prezenty Świąteczne, czy prezenty z okazji ślubu to znakomite narzędzia do budowania atmosfery wspólnoty, a przez to do zwiększania lojalności pracowników. Zwłaszcza w formie upominku, który dostanie cały zespół, czy nawet cała firma.

Prezenty dla pracowników mogą stać się tematem rozmów, który spaja zespół ze sobą i buduje więzi z firmą.

Przykład z życia wzięty: 

jeden z naszych klientów zamówił dla swoich pracowników bluzy i t-shirty z logo firmy. Pracownicy zaczęli spontanicznie wrzucać wspólne zdjęcia w firmowej odzieży na social mediach i zaznaczać na tych zdjęciach profil firmy.

Posty zostały bardzo ciepło odebrane przez społeczność; dostały wiele polubień i miłych komentarzy, w tym w stronę pracodawcy.

Czy wyobrażasz sobie podobną interakcję pracowników ze sobą i z firmą, z powodu podwyżki? 🙂

Ważne: firmowe prezenty nigdy nie zastąpią codziennej, organicznej pracy związanej z budowaniem atmosfery współpracy. Mogą jednak być świetnym ukoronowaniem tej atmosfery.

Pracownicy stają się ambasadorami firmy

Ze względu na to, jak trudno dzisiaj o dobrego pracownika, firmy szukają ich na różne, często mało intuicyjne sposoby. Świetną metodą pozyskiwania talentów jest zachęcanie pracowników, by pomagali firmie szukać wśród własnych znajomych.

Można ich do tego motywować wynagrodzeniem, ale często dzieje się to spontanicznie. Jeśli ktoś lubi swoją pracę, chętnie opowiada o niej swoim znajomym. Organicznie zachęca przyjaciół do zainteresowania się firmą. Staje się ambasadorem marki.

Albo w piątek, przed wyjściem do pubu, zastanawia się, w którą bluzę się dzisiaj ubrać. Wybiera tę, którą dostał na Święta czy z okazji urodzin od swojej firmy, z niewielkim logo na klatce piersiowej czy na plecach.

Dla pracownika, który utożsamia się z firmą, taki wybór i wyjście na miasto w firmowej odzieży nie będzie problemem. Dla firmy będzie to świetna reklama i budowanie wizerunku przyjaznego pracodawcy.

Win-win!

Więcej o roli prezentów firmowych w strategii employer brandingu przeczytasz tutaj.

Mniejsza rotacja pracowników

Pisaliśmy na początku tekstu o tym, jak ogromne znaczenie ma utrzymanie swoich podwładnych w firmie. Spójrzmy na to z drugiej strony: utrata wartościowego pracownika to podwójny koszt dla przedsiębiorstwa.

Po pierwsze, musisz poświęcić czas i pieniądze na znalezienie nowej osoby. Po drugie, firma przepuszcza szanse biznesowe, które mogłyby się wydarzyć z udziałem kogoś, kto odszedł.

A każde odejście rodzi ryzyko odejścia kolejnej osoby…

Właśnie dlatego warto dawać pracownikom powody, by zostali z firmą jak najdłużej. Gdy pracownik będzie zastanawiał się, czy warto przejść do firmy konkurencji, z pewnością będzie brał pod uwagę różne czynniki, nie tylko wynagrodzenie.

Na przykład, czy i jakie dostał prezenty w trakcie swojej pracy. Co zawierały paczki świąteczne, a co prezent ślubny? Jak wspomina nawet drobne upominki, które dostał od swojej firmy na urodziny, czy z innej okazji?

To detale, które przy ważnych decyzjach mają kluczowe znaczenie.